Koľko vecí prišlo za rok 2022 na súdy a ako ich ovplyvnila invázia Ruska na Ukrajinu
Súhrn mesiaca prináša Analytické centrum Ministerstva spravodlivosti SR
Dobrý deň,
vitajte pri aktuálnom vydaní Newslettra Analytického centra Ministerstva spravodlivosti. V najnovších analytických novinkách sa dočítate:
aj o zverejnených údajoch za rok 2022;
aj o vojne na Ukrajine a jej možnom vplyve na súdny systém a jeho agendy;
aj o pandémii covid-19 a jej vplyve na nápad v dedičských konaniach.
Newsletter má 829 slov a jeho prečítanie vám zaberie približne 4 minúty. Za tím Analytického centra pripravil Marek Poracký.
Ako dopadol rok 2022 na súdoch
Koľko vecí prišlo na okresné a krajské súdy, o koľkých veciach súdy rozhodli a o koľkých ešte musia rozhodnúť?
Aj tieto informácie nájdete na doplnkovej webovej stránke Analytického centra - v sekcii Súdna štatistika. Uzatvorili sme štatistický rok 2022 po dozbere, kontrolách a čistení dát v štatistických listoch a výkazoch, cez ktoré zbierame údaje z okresných a krajských súdov.
Zverejnili sme ročné prehľady, dataset a Dashboard aktualizovali o údaje za rok 2022. Zo zverejnených údajov získate podrobnejší prehľad napríklad:
o ročnom pohybe vecí na okresných a krajských súdoch od času doručenia až po rozhodnutie alebo po nadobudnutie právoplatnosti;
o stave nerozhodnutých a nevybavených vecí ku koncu daného roka alebo,
o ročnom pohybe vecí v obchodnom registri.
Tieto údaje na webe dopĺňajú mesačné štatistiky, ktoré tiež pravidelne zverejňujeme.
Ak chcete získať podrobnejšie informácie o fungovaní súdov na Slovensku i v rámci jednotlivých súdnych agend, nájdete ich na našom webe - v sekcii Dashboard súdu. Zaujímavé informácie tiež nájdete v Galérii Analytického centra.
Došlé veci v dvoch súdnych agendách rástli
Začiatok totálnej vojny a jej už ročné pokračovanie zasiahol obyvateľov Ukrajiny. Zo štátu od vypuknutia vojny koncom februára 2022 do konca februára 2023 prišlo na Slovensko viac ako 1,2 milióna utečencov, späť sa vrátilo vyše 940-tisíc ľudí.
Z Ukrajiny, najmä v prvom období vojny, utekali starší obyvatelia, matky s deťmi, či deti bez svojich zákonných zástupcov.
Aj tento faktor mohol ovplyvniť medziročný vyšší počet došlých veci v dvoch agendách súdneho systému na Slovensku:
starostlivosť súdov o maloletých;
azylové konania.
Nápad v agende starostlivosti súdu o maloletých v roku 2022 v porovnaní s rokom 2021 stúpol z 21,3-tisíca na na 25-tisíc. Najvýraznejší rast bol v marci 2022. Neskôr nápad poklesol, no stále bolo vyšší ako v rovnakom období 2021.
Súdy o maloletých rozhodovali neodkladnými opatreniami - hlavne o ustanovení opatrovníka a o dočasnom zverení dieťaťa do starostlivosti fyzickej osoby určenej súdom.
Počet došlých vecí vzrástol aj v azylovej agende - o viac ako dvojnásobok - z 28 na 59 podaní. Tvoria ju hlavne správne žaloby smerujúce proti rozhodnutiam ministerstva vnútra v konaní o udelení azylu.
Najviac žalôb proti rozhodnutiam ministerstva vnútra prišlo v marci 2022. Neskôr počet vecí klesol, no opätovne vzrástol koncom roka 2022. V poslednom štvrťroku 2022 na súdoch pribudlo 26 žalôb - len o dve menej ako za celý rok 2021.
V týchto konaniach však nemuselo ísť len o ukrajinských občanov. Počet žiadostí o udelenie azylu v krajine medziročne vzrástol z 370 žiadostí o udelenie azylu na 547. Ministerstvo vnútra o udelení azylu v roku 2022 rozhodlo len v 23 prípadoch.
Vplyv covid-19 na počet dedičských vecí
Začiatkom marca 2023 uplynuli na Slovensku tri roky od prvého potvrdeného prípadu ochorenia SARS-CoV-2 (covid-19) u muža z Bratislavského kraja.
Koncom marca 2023 uplynú tri roky od potvrdeného prvého úmrtia na toto ochorenie. Od vtedy do konca roka 2022 na toto ochorenie umrelo viac ako 21-tisíc obyvateľov, najviac v roku 2021 - takmer 15-tisíc.
Úmrtia na ochorenie covid-19 sa prejavili aj počte vecí, ktoré prišli na okresné súdy
do dedičského konania. Nárast kulminoval v roku 2021, keď do registra dedičských vecí napadlo viac ako 91-tisíc podaní. Ich počet v roku 2022 medziročne poklesol na 78,4-tisíca, no stále bol vyšší ako v rokoch 2018 až 2020.
Počet dedičských vecí na okresných súdoch začal stúpať od konca roka 2020, keď na Slovensku prebiehala druhá vlna pandémie covid-19. Súviselo to najmä s nárastom počtom úmrtí, keďže smrť obyvateľa okresnému súdu oznamuje matričný úrad.
Na Slovensku umrelo za roky 2020 až 2022 vyše 191-tisíc ľudí. Najviac z toho ich bolo v roku 2021 - takmer 73,5-tisíca. V roku 2020 počet úmrtí medziročne klesol, no stále bol vyšší ako v rokoch 2018 až 2020.
V krátkosti
Aký je rozdiel medzi počtom sudkýň a sudcov na Slovensku? Odpoveď na túto otázku sa dozviete na našom profile na Facebooku. Zverejnili sme nový post, ktorý sa týka tejto štatistiky.
Legislatívna rada vlády Slovenskej republiky sa už zaoberala novelou Trestného zákona, ku ktorej Analytické centrum v minulosti pripravilo niekoľko analýz so zameraním na restoratívnu justíciu. Rada uplatnila k návrhu zákona pripomienky a odporučila vláde návrh zákona v novom znení schváliť.
Legislatívna rada vlády Slovenskej republiky sa rovnako zaoberala aj návrhom zákona o žalobách na ochranu kolektívnych záujmov spotrebiteľov. Spotrebitelia by mali dostať účinný a efektívny mechanizmus pre žaloby na ochranu svojich kolektívnych záujmov. Analytické centrum tu pripravilo Analýzu vplyvov na podnikateľské prostredie.